1. Pojęcie i istota praw człowieka: pojęcie praw i wolności jednostki; geneza praw człowieka i ewolucja ich zakresu; źródła praw człowieka; funkcje praw człowieka, generacje praw człowieka; współczesne koncepcje praw człowieka, pojęcie praw i wolności podstawowych, podmioty praw i wolności, ogólna charakterystyka regulacji praw, wolności i obowiązków jednostki w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.
2. Ogólne konstytucyjne zasady odnoszące się do praw i wolności człowieka i obywateli: godność jednostki ludzkiej; zasada wolności jednostki, równość wobec prawa; zakaz dyskryminacji; równouprawnienie kobiet i mężczyzn; prawa mniejszości narodowych, zasady ograniczania wolności i praw jednostki, klasyfikacja praw i wolności jednostki.
3. Wolności i prawa osobiste: prawo do życia, prawo do prywatności; wolność sumienia i wyznania; zakaz tortur i nieludzkiego traktowania; nietykalność jednostki; tajemnica korespondencji i inne wolności i prawa osobiste.
4. Wolności i prawa polityczne: wolność zrzeszania się; wolność zgromadzeń; wolność słowa i druku; prawo wyborcze; prawo do udziału w referendum, inne wolności i prawa polityczne.
5. Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne: prawo do własności i dziedziczenia; prawo do pracy; prawo do strajku; prawo do ochrony zdrowia i ubezpieczenia społecznego; prawo do nauki, inne wolności i prawa tego typu.
6. Konstytucyjne obowiązki jednostki: obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek troski o dobro wspólne, obowiązek obrony Ojczyzny, obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, obowiązek dbałości o stan środowiska.
7. Ochrona wolności i praw człowieka: pojęcie takiej ochrony, systemy ochrony wolności i praw człowieka, system gwarancji i ochrony wolności i praw jednostki w RP, prawo do sądu, prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej, prawo do skargi konstytucyjnej, prawo do wystąpienia z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
|