1. Wstęp, kontynent Europejski – granice i cechy szczególne. Rozpad państwa frankońskiego i powstanie państw narodowych w Europie. Kształtowanie się społeczeństw stanowych i reprezentacji stanowej. Specyfika zgromadzeń stanowych.
2. Chrystianizacja Europy i kryzys chrześcijaństwa. Reformacja w Europie i jej wpływ na dzieje społeczne i polityczne kontynentu. Rola doktryn reformatorów religijnych w rozwoju Europy. Wojny religijne i ich konsekwencje.
3. Myśl polityczna odrodzenia w Europie i jej wpływ na kształtowanie i rozwój absolutyzmu monarszego. Specyfika ustroju absolutnego w poszczególnych państwach Europy. Absolutyzm oświecony.
4. Przemiany społeczne i polityczne w Anglii XVII wieku. Rewolucja angielska, skutki społeczne, gospodarcze i polityczne. Rewolucja francuska i jej wpływ na dzieje kontynentu. Podłoże ideologiczne rewolucji. Podstawowe dokumenty prawne: Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, zniesienie feudalizmu, nowe rozwiązania ustrojowe.
5. Polska czasów Stanisławowskich. Próby reform oraz upadek państwa. Przyczyny upadku, stosunek państw i społeczeństw europejskich. Znaczenie epoki napoleońskiej w historii społecznej i politycznej Europy.
6. Powstanie doktryn politycznych i ich ewolucja w XIX wieku. Liberalizm, konserwatyzm, socjalizm.
7. Przebieg i konsekwencje Wiosny Ludów w Europie. Ostateczny upadek feudalizmu, dominacja stosunków kapitalistycznych. Europa w II połowie XIX w. Zjednoczenie Niemiec i Włoch. Problem kolonii. Wzrost znaczenia kwestii robotniczej. Nauka społeczna kościoła katolickiego.
8. Zmiany w układzie sił po I wojnie światowej. Powstanie nowych państw. Demoliberalizm a nowe zjawiska społeczno-polityczne: autorytaryzm, faszyzm, komunizm.
9. Odbudowa państwowości polskiej. Dzieje polityczne II Rzeczypospolitej. Prawa mniejszości i Traktat Mniejszościowy (Mały traktat Wersalski). Stosunki narodowościowe w II RP.
10. Dyktatury w Europie w okresie międzywojennym. Relacje większości i mniejszości w państwie narodowym w XX stuleciu na przykładzie krajów bałtyckich.
11. II wojna światowa. Koalicja antyfaszystowska i jej znaczenie dla kształtowania ładu powojennego w świecie. Konferencje: teherańska, jałtańska, poczdamska. Podział Europy.
12.Polskie państwo podziemne. Związek Walki Zbrojnej-Armia Krajowa i Delegatury Rządu. Wymiar sprawiedliwości polskiego państwa podziemnego. Koncepcja wyzwolenia kraju. Bałtycki model oporu antynazistowskiego.
13. Stalinizm w ZSRR i państwach bloku sowieckiego. Próby oporu społecznego w państwach komunistycznych w Europie (powstanie berlińskie, Czerwiec i Październik 1956 r., powstanie węgierskie, Praska Wiosna).
14. Dzieje polityczne Europy Zachodniej po II wojnie światowej. Obecność USA w Europie. Geneza i etapy integracji. Stosunki Wschód-Zachód. Zimna wojna i „odprężenie”. Rola paktów polityczno-wojskowych.
15. Jesień Ludów 1989 r. i jej konsekwencje. Rozpad ZSRR i bloku radzieckiego. Procesy integracyjne w Europie. Brexit. Napaść Rosji na Ukrainę.
|