Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Gramatyka opisowa języka rosyjskiego - morfologia 340-RP1-3GOM
Ćwiczenia (CW) Rok akademicki 2022/23

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Efekty uczenia się:

Student, który, zaliczył przedmiot:

- zna podstawowe pojęcia z zakresu słowotwórstwa i morfologii - K_W02;

- wyszukuje w wypowiedzi i charakteryzuje jednostki gramatyczne języka pełniące samodzielne i niesamodzielne funkcje - K_W03, K_U06;

- wyszukuje w wypowiedzi i charakteryzuje części mowy pod względem ich kategorii morfologicznych - K_W03, K_U06;

- jest świadomy kompleksowej natury języka rosyjskiego oraz jego złożoności i zmienności znaczeń - K_W13;

- umie samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności w zakresie wybranej specjalizacji dyplomowej - K_U03;

- rozumie i realizuje potrzebę ustawicznego uczenia się - K_K01.

Sposoby weryfikacji efektów kształcenia:

- kolokwium;

- obserwacja aktywności studentów na zajęciach.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie zaliczenia ćwiczeń w formie oceny.

Ocena jest wystawiana na podstawie pozytywnie zaliczonych kolokwiów (oceny negatywne z kolokwiów należy poprawić w ciągu miesiąca od daty uzyskania informacji o ich wyniku), obecności na zajęciach (opuszczenie ponad 10 godzin zajęć nie uprawnia do uzyskania zaliczenia). Nieobecności należy zaliczać na konsultacjach.

Zakres tematów:

1. Charakterystyka semantyczna i gramatyczna czasownika. Wyodrębnienie w tekście czasowników i ich znaczeń. Wyodrębnienie w tekście form odmiennych i nieodmiennych czasownika. Wyodrębnienie w tekście form predykatywnych i atrybutywnych.

2. Wyodrębnienie dwóch tematów fleksyjnych czasownika: tematu bezokolicznika i tematu czasu teraźniejszego. Rozróżnianie produktywnych i nieproduktywnych klas czasowników.

3. Kategoria aspektu czasownika. Wyodrębnienie w tekście czasowników dokonanych i niedokonanych Tworzenie par aspektowych. Wyodrębnienie w tekście i charakterystyka czasowników mających tylko jedną postać i mających jedną formę dla obu postaci.

4. Kategoria czasu czasownika. Związek kategorii czasu z kategorią aspektu. Wyodrębnienie w tekście i charakterystyka form czasu teraźniejszego i przyszłego. Tworzenie form czasu przeszłego. Użycie form jednego czasu w znaczeniu innego czasu.

5. Kategoria trybu czasownika. Charakterystyka i tworzenie form trybu rozkazującego, przypuszczającego o oznajmującego. Użycie form jednego trybu w znaczeniu innego trybu.

6. Kategoria osoby czasownika. Charakterystyka form osobowych i bezosobowych czasownika. Wyodrębnienie w tekście osobowych i bezosobowych form czasowników. Rozróżnianie osobowych form czasowników użytych przenośnie.

7. Kategoria strony czasownika. Charakterystyka i wyodrębnienie w tekście czasowników przechodnich i nieprzechodnich. Tworzenie konstrukcji aktywnych (strona czynna) i pasywnych (strona bierna). Charakterystyka i wyodrębnienie w tekście czasowników zwrotnych.

8. Imiesłowy przymiotnikowe i przysłówkowe – charakterystyka semantyczna i gramatyczna. Tworzenie czynnych i biernych imiesłowów czasu teraźniejszego i przeszłego. Odmiana i użycie imiesłowów przymiotnikowych w tekście. Tworzenie i użycie imiesłowów przysłówkowych.

9. Charakterystyka semantyczna, gramatyczna i słowotwórcza przysłówków.

10. Predykatywy. Wyodrębnienie w tekście predykatywów i ich charakterystyka gramatyczna i semantyczna. Odróżnianie predykatywów od przysłówków, krótszych form przymiotnika i rzeczowników.

11. Przyimki. Klasyfikacja przyimków według znaczenia, struktury i pochodzenia.

12. Spójniki i wskaźniki zespolenia. Funkcjonalna i strukturalna klasyfikacja spójników Wyodrębnienie w zdaniach spójników współrzędnych i podrzędnych. Rozróżnianie spójników i wskaźników zespolenia w zdaniach.

13. Partykuły, wykrzykniki, łączniki, wyrazy modalne. Klasyfikacja semantyczna partykuł. Wyodrębnianie w tekście partykuł, wykrzykników, łączników i wyrazów modalnych.

14. Charakterystyka morfologiczna wszystkich części mowy w zdaniu.

Metody dydaktyczne:

Elementy wykładu, ćwiczenia praktyczne prowadzone online na platformie Blackboard, praca w grupach, metody z użyciem podręcznika przedmiotowego

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda środa, 9:45 - 11:15, sala 30
Krzysztof Rutkowski 4/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Instytutu Neofilologii
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)