Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Mniejszości narodowe i etniczne w Europie 400-US1-1MNE
Wykład (WYK) Rok akademicki 2022/23

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin
Literatura:

Literatura podstawowa:

1. Michalik E., Chałupczak H., Mniejszości narodowe i etniczne w procesach transformacji oraz integracji, Lublin 2006;

2. Hroch M., Małe narody Europy Perspektywa historyczna, Wrocław 2008.

Literaura dodatkowa:

1. Wojciechowski S., Nacjonalizm w Europie Środkowo-Wschodniej, Wrocław 2000.

2. Problemy narodowościowe w Europie i ich wpływ na stosunki międzynarodowe na przełomie XX i XXI wieku, pod redakcją Szczerbińskiego H., Warszawa 2009.

3. Wołkonowski J., Stosunki polsko-żydowskie w Wilnie i na Wileńszczyźnie 1919-1939, Białystok 2004;

4. Integration and Exclusion Linguistic Right of National Minorities in Europe, Conference book edited by E. Kuzborska, Vilnius 2015.

5. Kuzborska E., Legal situation of national minorities in Lithuania in the Context of Internatiponal and Supranotional Protection Standards, Vilnius 2015

6. Wołkonowski J., Relacje większości i mniejszości w państwie narodowym w XX stuleciu na przykładzie krajów bałtyckich. Zarys problematyki, (w:) Rocznik Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, Tom 4, Wilno 2005, s. 6-15.

Źródła elektroniczne:

Dane urzędów statystycznych państw europejskich - http://www.stat.gov.pl dalej: linki instytucje statystyczne; dalej: urzędy statystyczne państw Europy;

Organisation for the European Minorities - http://www.eurominority.org

Efekty uczenia się:

Wiedza:

- student ma podstawową wiedzę interdyscyplinarna z zakresu europeistyki; dysponuje podstawową wiedzą w zakresie stosunków społecznych, kulturowych, wyznaniowych i etnicznych, zna ich prawno-polityczne podłoże i uwarunkowania (KP6_WG1).

Efekt uczenia się KP6_WG1 jest weryfikowany podczas dyskusji, komentarzy, debat i odpowiedzi w trakcie wykładów oraz testu egzaminacyjnego z danego przedmiotu.

- student ma podstawową wiedzę w zakresie nauki o polityce

a także nauki o państwie, zna zasady leżące u podstaw typowych systemów politycznych współczesnych państw; zna podstawowe zasady, instytucje

i mechanizmy ustrojowe państw europejskich, procesy ich rozwoju oraz aktualne poglądy w tej materii (KP6_WG8);

Efekt uczenia się KP6_WG8 jest weryfikowany podczas dyskusji, komentarzy, debat i odpowiedzi w trakcie wykładów oraz testu egzaminacyjnego z danego przedmiotu.

Metody i kryteria oceniania:

Forma: egzamin w formie testu pisemnego z zagadnień omawianych podczas wykładów.

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z ćwiczeń.

Kryterium oceniania: otrzymanie pozytywnej oceny wymaga uzyskania co najmniej 51% prawidłowych odpowiedzi, skala ocen: 51-60% (3,0), 61-70% (3,5), 71-80% (4,0), 81-90% (4,5), 91-100% (5,0)

Zakres tematów:

1. Wstęp - definicja narodu, państwa narodowego oraz mniejszości narodowej i etnicznej. Mniejszości narodowe w Europie – dane statystyczne i ich analiza w krajach europejskich – 2 h.

2. Europejskie mniejszości etniczne. Teorie narodu i państwa narodowego a mniejszość etniczna. Europejskie mniejszości etniczne w Europie i ich analiza w krajach europejskich – 2 h.

3. Modele relacji większości państwowej i mniejszości. Spójność państwa narodowego a mniejszości - procesy asymilacyjne i integracyjne. Mały traktat Wersalski a kraje europejskie – 2 h.

4. Mniejszości narodowe w polskiej myśli politycznej na przełomie XIX-XX wieku. Polityka II RP, Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii wobec mniejszości w okresie międzywojennym – 2 h.

5. Wileński model polsko-żydowskiego współistnienia w okresie międzywojennym. Pojęcie bikulturalizmu i jego przykłady w okresie międzywojennym (Wilno) – 2 h.

6. Mniejszości i ich postawy w latach II wojny światowej (Białostocczyzna i Wileńszczyzna). Stosunek Polskiego Państwa Podziemnego do mniejszości narodowych – 2 h.

7. PRL wobec mniejszości narodowych i etnicznych. Akcja Wisła. Przesiedlenia ludności po II wojnie światowej. Mniejszości narodowe i etniczne w krajach socjalistycznych 1945-1990 – 2 h.

8. Polska i inne kraje obozu socjalistycznego w okresie transformacji a problem mniejszości narodowych. Bałkany a problem mniejszości narodowych. Wojna w Bośni i Hercegowinie – 2 h.

9. Nacjonalizm w Europie. Rasizm w Europie. Współczesne formy i przejawy nacjonalizmu i rasizmu w Europie. Metody i próby przezwyciężania nacjonalizmu i rasizmu – 2 h.

10. Ochrona międzynarodowa mniejszości narodowych i etnicznych w Radzie Europy w latach 90. XX wieku. Przeciwdziałania dyskryminacji, monitoring i jego formy – 2 h.

11. Współczesna polityka państw europejskich wobec tradycyjnych i nowych mniejszości narodowych. Tolerancja i pojednanie jako przejaw dojrzałości obywatelskiej – 2 h.

12. Mniejszość polska w Europie. Mniejszość żydowska w Europie – 2 h.

13. Mniejszość rosyjska w Europie. Mniejszość białoruska i ukraińska w Europie – 2 h.

14. Mniejszość niemiecka w Europie. Liczbowo małe narodowe i etniczne mniejszości europejskie - 2 h.

15. Mniejszości narodowe (nowe i stare) i etniczne w Europie a globalna społeczność obywatelska – 2 h.

Metody dydaktyczne:

Wykłady są przygotowane jako prezentacje w Ms PowerPoint. Materiał do p. 9 uzupełniony jest 10 krótkimi filmami o współczesnych przejawach nietolerancji i rasizmu (skinhead) w Polsce (Białystok) i na Litwie (Wilno).

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda środa, 15:10 - 16:40, sala 406
Jaroslav Volkonovski 29/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego w Wilnie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)