Efekty uczenia się: |
Student
- ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę ogólną obejmującą terminologię, teorię i metodologię z zakresu wybranej dziedziny literaturoznawstwa K_W01, K_W02, K_W08.
- ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę szczegółową z wybranej dziedziny literaturoznawstwa oraz dziedzin z nią powiązanych K_W03.
- potrafi przeprowadzić i sformułować krytyczną analizę i interpretację różnych rodzajów tekstów oraz materiału źródłowego na podstawie zdobytej wiedzy teoretycznej K_U02.
- umie dokonywać syntezy różnych idei i poglądów, dobierać i stosować metody pozwalające na opracowanie własnych wyników badań K_U03, K_U04.
- umie merytorycznie argumentować, z wykorzystaniem cudzych poglądów K_U07, K_U08.
- potrafi przygotować syntetyczną pracę monograficzną z wybranej dziedziny literaturoznawstwa K_U11, K_U12.
- ma świadomość teoretycznego i metodologicznego przygotowania do samodzielnej pracy nad rozprawą naukową oraz potrzeby ciągłego dokształcania się i rozwoju K_K01.
- dostrzega wagę problemów etycznych w życiu społecznym oraz w pracy badawczej zgodnie z zasadami etyki naukowej i zawodowej; ma świadomość społecznej i etycznej odpowiedzialności za słowo; potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej K_W07, K_U06.
|
Metody i kryteria oceniania: |
Obserwacja i ocena aktywności studenta przez prowadzącego. Uczestniczenie w konsultacjach, warsztatach grupowych , dyskusjach, praca w archiwach i bibliotekach (ekscerpcja materiału źródłowego, kwerendy bibliograficzne itp.).
Formy zaliczenia przedmiotu: zaliczenie cząstkowe, praca magisterska, egzamin magisterski.
|
Zakres tematów: |
Szeroki tematyczny zakres materiału do wyboru przy realizacji prac magisterskich – od początków piśmiennictwa staroruskiego i dalszy rozwój poprzez wiek XVII, zwany przejściowym (Siemion Połocki, Awwakum) do nowej literatury w wieku XVIII (Michał Łomonosow, Aleksander Sumarokow, Gawriił Dzierżawin, Mikołaj Karamzin, Wasilij Żukowski i in.), literatury klasycznej XIX wieku (Aleksander Gribojedow, Aleksander Puszkin, Michał Lermontow, Mikołaj Gogol, Fiodor Tiutczew, Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj, Iwan Turgieniew, Antoni Czechow i wielu innych znakomitych poetów oraz powieściopisarzy). Rosyjski wiek XX jest również nasycony wybitnymi autorami, zjawiskami literackimi, przemianami w świecie literackim i kulturze tego stulecia (Iwan Bunin, Aleksander Błok, Anna Achmatowa, Marina Cwietajewa, Sergiusz Jesienin, Michał Bułhakow, Borys Pasternak, Walentyn Rasputin i in.).
|