Literatura: |
Baranowska I., Buszewski B. (red.) 2020. Bioanalityka, tom 1 i 2. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Namieśnik J., Chrzanowski W., Szpinek P. (red.) 2003. Nowe horyzonty i wyzwania w analityce i monitoringu środowiskowym, Centrum Doskonałości Analityki i Monitoringu Środowiskowego, Gdańsk.
Wardencki W. (red.) 2004. Bioanalityka w ocenie zanieczyszczeń środowiska, Centrum Doskonałości Analityki i Monitoringu Środowiskowego, Gdańsk.
Traczewska T. M. 2011. Biologiczne metody oceny skażenia środowiska, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław.
|
Efekty uczenia się: |
Student zna i rozumie:
- zagadnienia w zakresie rozszerzonym z chemii oraz pogłębia wiedzę z zakresu wybranej specjalizacji (KP7_WG1),
- nowoczesne techniki pomiarowe stosowane w analizie chemicznej, objaśnia teoretyczne podstawy działania aparatury pomiarowej stosowanej w badaniach chemicznych (KP7_WG5).
Student potrafi:
- stosować zdobytą wiedzę chemiczną do analizy problemów z chemii i dziedzin pokrewnych takich jak biologia, ochrona środowiska, farmacja, medycyna (KP7_UW4),
Student jest gotów do krytycznej oceny informacji rozpowszechnianych w mediach, szczególnie z zakresu chemii, rozumie potrzebę systematycznego zapoznawania się z literatura fachową (KP7_KK1).
|
Zakres tematów: |
Wykład przedstawia wybrane zagadnienia związane z analityką próbek środowiskowych oraz biologicznych. Omówione zostaną następujące zagadnienia: analityka powietrza (jakość powietrza wewnętrznego i atmosferycznego, izolacja związków, dozymetria pasywna, oznaczanie LZO, BTEX, JWA); analityka wód i ścieków (źródła i rodzaje zanieczyszczeń, substancje priorytetowe w dziedzinie polityki wodnej, parametry fizykochemiczne, przygotowanie próbek do analizy, metodyki referencyjne); analityka gleb i roślin (zanieczyszczenia gleb i roślin, mobilność i biodostępność metali dla roślin, frakcjonowanie, hiperakumulatory, remediacja i bioremediacja); analiza próbek biologicznych (przeciwutleniacze w roślinach i metody ich oznaczania, biodostępność i bioprzyswajalność, przygotowanie, analiza toksykologiczna i biomedyczna próbek biologicznych). Metody analizy powierzchni (LA-ICP-MS, SIMS, XRF) w bioanalizie i ekoanalizie. Biosensory i ich rodzaje, systemy detekcji stosowane w biosensorach, zastosowania techniki SPR jako metody detekcji w nowych metodach analitycznych oznaczania biomarkerów. Bioanalityka i ekoanalityka – podejście holistyczne (metalomika, metabolomika, proteomika).
|