Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Prognozowanie kryminologiczne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0700-KS2-2PKR
Kod Erasmus / ISCED: 10.002 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Prognozowanie kryminologiczne
Jednostka: Wydział Prawa
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne specjalizacyjne
specjalizacyjne

Skrócony opis:

Zakłada się zapoznanie studentów z historycznymi i współczesnymi metodami i technikami prognostycznymi na poziomie pojedynczych osób jak i zjawisk penalnych.

Pełny opis:

Ostatnim z czterech podstawowych elementów struktury procesu badawczego jest prognozowanie. Jest to zbiór czynności prowadzących do uzyskania informacji o przyszłym, potencjalnym przebiegu zjawisk – a w przypadku kryminologii, chodzi o przestępczość i inne zjawiska patologiczne. Zakłada się zapoznanie studentów z historycznymi i współczesnymi metodami i technikami prognostycznymi na poziomie pojedynczych osób jak i zjawisk penalnych. W ten sposób wyposaży się studenta w wiedzę potrzebną m.in. do oceny pozytywnej prognozy kryminologicznej w odniesieniu do pojedynczych osób, sprawców jak i zjawisk; co jest pomocne do przygotowywania wszelkiego rodzaju programów, strategii o charakterze prewencyjnym, profilaktycznym.

Zakres tematów:

1. Zagadnienia definicyjne, typologia

2. Prognoza kryminologiczna w ujęciu historycznym

3. Prognozowanie zjawisk społecznych, penalnych

4. Wybrane techniki i metody prognostyczne

5. Prognozowanie kryminologiczne na wybranych przykładach

Literatura:

Literatura podstawowa:

1. Hołyst B., Kryminologia, LexisNexis, Warszawa 2009.

2. Jasiński J., Przewidywanie przestępczości jako zjawiska masowego, Warszawa 1980.

3. Zakrzewski P., Zagadnienie prognozy kryminologicznej, Warszawa 1964.

Literatura uzupełniająca:

1. Friedman G., Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek, Warszawa 2009.

2. Świda W. (red.), Kryminologia, Warszawa 1977

3. Bałandynowicz A., Probacyjna sprawiedliwość karząca, Wolters Kluwer, Warszawa 2015

4. Wojewoda E., Tendencje i prognozy w zakresie zagrożenia zorganizowaną przestępczością kryminalną w Polsce, Przegląd Policyjny 2015, nr 1.

Efekty uczenia się:

1. ma pogłębioną wiedzę o roli organów i instytucji państwowych (w tym organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości), organizacji społecznych i jednostek w rozwiązywaniu problemów społecznych – zaliczenie pisemne

2. ma pogłębioną wiedzę na temat prawnych, organizacyjnych i etycznych podstaw funkcjonowania organów państwowych, organizacji społecznych i jednostek na rzecz bezpieczeństwa publicznego – zaliczenie pisemne

3. ma pogłębioną wiedzę o etapach i metodach działań zapobiegawczych wobec sprawców i ich czynów – zaliczenie pisemne

4. ma pogłębioną wiedzę o poglądach na temat priorytetów państw i społeczeństw w zakresie reagowania na przestępczość – zaliczenie pisemne

5. potrafi systemowo analizować strategie zapobiegania i zwalczania przestępczości – zaliczenie pisemne, praca pisemna.

6. potrafi prognozować rozwój przestępczości w aspekcie indywidualnym i społecznym z wykorzystaniem zaawansowanych metod oraz technik analitycznych – zaliczenie pisemne, praca pisemna.

7. potrafi dokonać analizy przestępczości z uwzględnieniem jej kosztów społecznych i finansowych – zaliczenie pisemne, praca pisemna.

8. potrafi opracować hierarchię i strukturę instrumentów służących realizacji przyjętych założeń – zaliczenie pisemne, praca pisemna.

9. potrafi partycypować w kolegialnym przygotowywaniu interdyscyplinarnych programów, strategii i polityk w sferze zapobiegania oraz zwalczania przestępczości z uwzględnieniem ich skutków społecznych – zaliczenie pisemne, praca pisemna.

Metody i kryteria oceniania:

Wykład, prezentacje multimedialne

Zaliczenie pisemne w postaci odpowiedzi na trzy pytania opisowe. Warunkiem przystąpienia do zaliczenia jest przygotowanie pracy pisemnej.

Udział w wykładzie nie jest obowiązkowy.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)