Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ochrona krajobrazu kulturowego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0500-HS1-2BOK
Kod Erasmus / ISCED: 08.352 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Ochrona krajobrazu kulturowego
Jednostka: Instytut Historii i Nauk Politycznych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

specjalizacyjne

Tryb prowadzenia przedmiotu:

lektura monograficzna

Pełny opis:

Poznawanie wartości materialnych i niematerialnych krajobrazu kulturowego, styku związków kultury z naturą. Metody waloryzacji dóbr kultury. Akty legislacyjne ochrony dóbr kultury. Planowanie przestrzenne i zapisy miejscowych planów. Osiągnięcia ochrony dziedzictwa światowego, europejskiego, szczególnie dotyczące kultury polskiej i krajów ościennych

Literatura:

Ars sacra et restauratio, red. J. Kowalczyk, Warszawa 1992.

Archeologiczne Zdjęcie Polski – metoda i doświadczenia, próba oceny, red. D. Jaskanis, Biblioteka Muzealnictwa i Ochrony Zabytków [BMiOZ], seria B, t. 95, Warszawa 1996.

Centralna ewidencja dóbr kultury i rejestr zabytków w Polsce w świetle zasobów Ośrodk Dokumentacji Zabytków w Warszawie, BNiOZ, seria B, t. 101, Warszawa 1999.

Gradowski M., Metody ewidencji zabytków¸ BMiOZ, seria B, t. 67, Warszawa 1981.

Kuczyński Wiktoryn, Pamiętnik 1668-1737, Białystok 1999.

Maroszek J., Józef Jodkowski - jego wizja i realizacja grodzieńskiego „Muzeum Narodowego Kresów Polskich”, [w:] „Przegląd Wschodni”, t. VIII, z. 4(28) s. 1355-1376. Warszawa 2001.

Ocalić przeszłość dla przyszłości. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości 1906-1944, red. R. Brykowski, BMiOZ, seria B, nr 75, Warszawa 1985.

„Ochrona Zabytków” Bibliografie zawartości kwartalnika 1948-1995, t. 1-5, Warszawa 1963-1996.

O zabytkach, Opieka. Ochrona. Konserwacja, red. T. Rudkowski, Warszawa 2005.

Spis dokumentacji konserwatorskich zabytków ruchomych, [BMiOZ] seria B, nr 56, Warszawa 1979.

Słownik terminologiczny zabytków, BMiOZ, seria B, nr 91, Warszawa 1995.

Śnieżko A., Wydobył z ziemi gród o którym nie słyszał nikt. Wspomnienie o Józefie Jodkowskim, oprac. J. Maroszek, Białystok 2000.

Wydawnictwa Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawa 1985-1994, Warszawa 1996.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

K1A _W09: Rozpoznaje relacje i zależności pomiędzy przeszłością a aktualnymi wydarzeniami także w aspekcie upowszechniania wiedzy historycznej.

K1A _W12: Posiada podstawową wiedzę pozwalającą na analizę i interpretację źródeł historycznych, oraz innych wytworów cywilizacji przydatnych dla poznania danej epoki historycznej.

K1A _W24: Rozpoznaje relacje i zależności pomiędzy przeszłością a aktualnymi wydarzeniami z uwzględnieniem specyfiki wiedzy w dziedzinach ochrony i promocji dziedzictwa historycznego

K1A _W25: Zdaje sobie sprawę z różnorodności źródeł informacji rozumiejąc ich przydatność w zastosowaniu w wybranych sferach działalności kulturalnej.

K1A _W26: Ma podstawową wiedzę o funkcjonowaniu instytucji oraz o zasadach i metodach pracy w wybranych sferach działalności kulturalnej.

Umiejętności:

m K1A _K11: Jest zdolny do okazywania zrozumienia dla świata wartości i postaw ludzi w różnych okresach i kontekstach historycznych

K1A _U03: Opanował i stosuje podstawowe umiejętności badawcze w zakresie nauk historycznych korzystając z zaleceń i wskazówek opiekuna naukowego.

K1A _U09: Wyszukuje i systematyzuje informacje dotyczące nauk historycznych i pokrewnych, korzystając z bibliografii, pomocy archiwalnych, baz danych itp.

K1A _U21: Korzysta z technologii informacyjnej, multimediów i zasobów Internetu. Potrafi oceniać i opracowywać. Korzysta z technologii informacyjnej, multimediów i zasobów Internetu. Potrafi oceniać i opracowywać.

Kompetencje społeczne:

K1A _K02: Uznaje i szanuje różnice punktów widzenia determinowane różnym podłożem narodowym i kulturowym.

K1A _K08: Rozwija swoje zainteresowania fachowe, społeczne i kulturalne.

K1A _K09: Jest gotów do umiejętnego i aktywnego propagowania wiedzy. historycznej i kultury pamięci w środowisku lokalnym.

K1A _K10: Wykazuje niezależność i samodzielność myśli, szanując jednocześnie prawo innych osób do wykazywania tych samych cech.

K1A _K11: Jest zdolny do okazywania zrozumienia dla świata wartości i postaw ludzi w różnych okresach i kontekstach historycznych.

Metody i kryteria oceniania:

zaliczenie ustne, ocena aktywności w trakcie zajęć, referat

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)