Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Najwyższa Izba Kontroli

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0700-BS2-1LD
Kod Erasmus / ISCED: 10.001 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Najwyższa Izba Kontroli
Jednostka: Wydział Prawa
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Założeniem przedmiotu jest prezentacja podstawowych pojęć związanych z procesem kontroli administracji publicznej. Poznanie podstawowych różnic i podobieństw pomiędzy instytucją kontroli jak i nadzoru. Poznanie podstawowych narzędzi i instrumentów prawnych prowadzenia kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Tryb prowadzenia przedmiotu:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest również umiejętność prowadzenia analizy przez studenta wraz z próbą przydatności poszczególnych rozwiązań, wskazania ich zalet i wad w obecnym stanie prawnym.

Pełny opis:

Prezentacja celów, funkcji i reguł kontroli administracji publicznej, prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zapoznanie z systemem kontroli administracji publicznej, jego podmiotami i instrumentami prowadzenia kontroli. Przedstawienie technik prowadzenia kontroli oraz możliwych środków ochrony prawnej podmiotów kontrolowanych na przykładzie kontroli prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli. Omówienie historii rozwoju idei kontroli państwowej na ziemiach polskich

Literatura:

Literatura podstawowa

A. Sylwestrzak, NAJWYŻSZA IZBA KONTROLI STUDIUM PRAWNOUSTROJOWE, Wyd. Sejmowe 2006 r.

J. Boć (red.), Administracja publiczna, Kolonia Limited 2010

Literatura uzupełniajaca

Kwartalnik Kontrola Państwowa

Efekty uczenia się:

Celem nauczania jest prezentacja celów, funkcji i reguł kontroli administracji publicznej, prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zapoznanie z systemem kontroli administracji publicznej, jego podmiotami i instrumentami prowadzenia kontroli. Przedstawienie technik prowadzenia kontroli oraz możliwych środków ochrony prawnej podmiotów kontrolowanych na przykładzie kontroli prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli. Omówienie historii rozwoju idei kontroli państwowej na ziemiach polskich

Ponadto studenci poznają problemy z jakimi boryka się współczesna administracja, jednocześnie podejmą próbę poszukiwania właściwych rozwiązań.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczeniem przedmiotu będzie pozytywna ocena z części egzaminu ustnego, w przypadku niezadawalającej odpowiedzi, brana będzie pod uwagę aktywność na forum dyskusyjnym.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)