Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Biologia wód

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 320-BS1-2BIW
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Biologia wód
Jednostka: Wydział Biologii
Grupy: 3L stac. I stopnia studia biologiczne-przedm.obowiązkowe
II rok I st. Biologia sądowa - sem. letni
II rok I st. Mikrobiologia z Biotechnologią - sem. letni
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Celem przedmiotu jest integracja dotychczasowej wiedzy biologicznej i jej pogłębienie o organizmach wodnych. Student po zakończeniu kursu potrafi rozpoznawać podstawowe zespoły organizmów słodkowodnych, zna ich siedliskowe uwarunkowania i strategie życiowe. Potrafi identyfikować istotne zmiany ekosystemu, ocenić skalę zmian i wskazać zakres działań niezbędnych dla utrzymania bioróżnorodności.

Tryb prowadzenia przedmiotu:

w sali

Skrócony opis:

Student na wykładzie poznaje teoretyczne zasady funkcjonowania ekosystemów wodnych, egzemplifikacje teorii biologicznych na przykładzie organizmów i ekosystemów wodnych. Student poznaje i rozumie uwarunkowania siedliskowe cykli obiegu energii i materii w tych ekosystemach oraz konsekwencje przyrodnicze wszelkich naturalnych i antropogenicznych zmian. Potrafi identyfikować podstawowe czynniki regulujące funkcjonowanie ekosystemów jeziornych i rzecznych oraz wskazywać zakres działań na rzecz utrzymania bioróżnorodności. Na zajęciach laboratoryjnych i terenowych poznaje praktycznie techniki rozpoznawania organizmów oraz cech siedliska wodnego i stosowanych metod analitycznych.

Pełny opis:

Przedmiot prezentuje świat hydrobiontów rożnych typów wód istniejący na lądach, jego zróżnicowanie morfologiczne, taksonomiczne, geograficzne oraz sposoby jego dokumentacji. Prezentowane zagadnienia ujmują ekosystemy wodne jako continuum zmiennych w czasie i przestrzeni czynników siedliskowych i istniejących dostosowań organizmów wodnych, zapewniającym ich istnienie i rozwój. Czynniki siedliskowe, abiotyczne i biotyczne są prezentowane jako pierwsze, po czym student zapoznaje się z interakcjami między organizmami na różnych poziomach troficznych. Poznaje także przyczyny i konsekwencje eutrofizacji wód, zakwaszenia oraz procesy regulujące obieg materii w strefie riparialnej i hyporericznej. Student zapoznaje się z przyrodniczymi efektami inwazji i introdukcji hydrobiontów oraz elementami hydrobiologii stosowanej, czyli procesami rekultywacji i rewitalizacji ekosystemów wód płynących i stojących.

Literatura:

podstawowa:

A. Górniak, Z. Kajak, Hydrobiologia. Limnologia, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2020.

uzupełniająca:

Lampert W., Sommer U. Ekologia wód śródlądowych. PWN, Warszawa, 1996, 390 ss.

Efekty uczenia się:

1. Student zna, rozumie i posługuje się terminologią naukową w celu opisu zespołów organizmów wodnych i ich funkcjonowania w środowisku.

2. Student zna rozumie i poprawnie opisuje podstawowe elementy struktury ekosystemów i wiąże je z pełnioną funkcją.

3. Student nabiera umiejętności pracy z mikroskopem, binokularem oraz potrafi korzystać z bazy kluczy taksonomicznych roślin i zwierząt wodnych.

4. Student rozpoznaje podstawowe grupy organizmów wodnych roślin i zwierząt.

Metody i kryteria oceniania:

Metody i kryteria oceniania wymienione są przy poszczególnych formach zajęć.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)