Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Analiza ekonomiczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 330-EN2-2XANE
Kod Erasmus / ISCED: 14.302 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Analiza ekonomiczna
Jednostka: Wydział Ekonomii i Finansów
Grupy: Ekonomia 2 stopień 2 rok Niestacjonarne lato
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

specjalizacyjne

Założenia (opisowo):

W zakresie wiedzy student powinien dysponować wiedzą dotyczącą funkcjonowania przedsiębiorstwa, zasobów i źródeł ich finansowania, powiązań pomiędzy procesami gospodarczymi zachodzącymi w przedsiębiorstwie, funkcji zarządzania.

W zakresie umiejętności student potrafi: sporządzić bilans i uproszczony rachunek zysków i strat oraz rozpoznać źródła powstawania przychodów i kosztów.

W zakresie kompetencji społecznych student powinien mieć potrzebę kształcenia ustawicznego.

Tryb prowadzenia przedmiotu:

w sali

Skrócony opis:

Kurs przedstawia zagadnienia dotyczące oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa. Celem przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy ekonomicznej dającej przygotowanie do analizy finansowej i techniczno-ekonomicznej przedsiębiorstwa. Studenci nabywają umiejętności analizy wpływu czynników na kształtowanie się wybranej kategorii ekonomicznej za pomocą metod wykorzystywanych w analizie. Studenci nabywają umiejętności wstępnej analizy danych zawartych w podstawowych sprawozdaniach finansowych (bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych) i oceny wskaźnikowej (rentowności, płynności, zadłużenia i sprawności funkcjonowania firmy) oraz analizy i oceny gospodarowania środkami trwałymi oraz zasobami ludzkimi.

Pełny opis:

Profil studiów: Ogólnoakademicki

Forma studiów: niestacjonarne

Rodzaj przedmiotu: MK_III przedmiot specjalizacyjny

Dziedzina i dyscyplina nauki: Nauki społeczne, dyscyplina: ekonomia i finanse

Rok studiów/semestr: Studia drugiego stopnia, rok II, semestr 4

Liczba godzin zajęć dydaktycznych : ćwiczenia 18 godz.

Metody dydaktyczne:

- ćwiczenia: angażujące studentów do pracy indywidualnej i grupowej oraz przygotowania w formie wypowiedzi ustnej i/ lub pracy pisemnej analizy i oceny danego odcinka działalności przedsiębiorstwa.

Ocena końcowa: zaliczenie na ocenę

Punkty ECTS 3

Bilans nakładu pracy studenta:

Udział w ćwiczeniach stacjonarnie 18 godz.

Udział w konsultacjach 4 godz.

Przygotowanie się do ćwiczeń 23 godz.

Przygotowanie do zaliczenia 30 godz.

Wskaźniki ilościowe

Nakład pracy studenta związany z zajęciami :

- wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: liczba godzin 22; punkty ECTS 0,88

Literatura:

Podstawowa:

Sierpińska M., Jachna T., Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych, wydanie III, PWN, Warszawa 2004 i nowsze.

Jerzemowska M. [red.], Analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa 2018, 2013.

Grześ A., Zarządzanie kapitałem obrotowym w przedsiębiorstwie, [w:] Zarządzanie przedsiębiorstwem. Wybrane zagadnienia, pod red. U.Gołaszewskiej-Kaczan, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2022, ss. 45-57.

Cornwall, Jeffrey R.; Entrepreneurial financial management : an applied approach, Routledge, Taylor & Francis Group; London, New York , 2016

Ustawa o rachunkowości - obowiązujący akt prawny

Uzupełniająca:

Grzenkiewicz N., Kowalczyk J., Kusak A. Podgórski Z., Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa, Wyd. Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego,

Grześ A. (2017), Rentowność i płynność finansowa małych i średnich oraz wybranych rodzinnych przedsiębiorstw w Polsce, Link do publikacji : http://piz.san.edu.pl/docs/e-XVIII-6-1.pdf

Grześ A. (2013), Kondycja finansowa firm rodzinnych w rankingu Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, link do publikacji: http://piz.san.edu.pl/docs/e-XIV-6-2.pdf

Efekty uczenia się:

Wiedza:

2XANE_W01 Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu istotę relacji, procesów i zjawisk gospodarczych występujących w przedsiębiorstwach oraz prawidłowości rządzących nimi, a także procesy zmian zachodzących w zasobach przedsiębiorstw i strukturze gospodarki w ujęciu historycznym, bieżącym i prognostycznym - KP7_WG07.

2XANE_W02 Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu metody i narzędzia oraz techniki pozyskiwania, analizy i prezentacji danych właściwych dyscyplinie ekonomia i finanse, stosowanych w analizie ekonomicznej - KP7_WG05.

Umiejętności:

2XANE_U01 Student potrafi w oparciu o dyscyplinę naukową ekonomia i finanse prawidłowo interpretować, wyjaśniać i krytycznie oceniać zjawiska oraz procesy ekonomiczne zachodzące w przedsiębiorstwach i gospodarce, a także wzajemne relacje między nimi. Potrafi analizować i interpretować dane zawarte w sprawozdaniu finansowym (bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych) i wskaźniki techniczno-ekonomiczne przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych (np. Excel) i wykorzystywać je do krytycznej oceny zmian i do proponowania rozwiązań konkretnych problemów w przedsiębiorstwie - KP7_UW1, KP7_UW5.

Kompetencje:

2XANE_K01 Student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, umiejętności i odbieranych treści z zakresu analizy i oceny sytuacji ekonomicznej podmiotów w celu samodzielnego uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności - KP7_KK5.

Metody i kryteria oceniania:

Forma zaliczenia przedmiotu: zaliczenie na ocenę

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2022/23" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 18 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Grześ
Prowadzący grup: Anna Grześ
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)