Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Metodologia nauk humanistycznych i społecznych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 350-MS2-1MNH
Kod Erasmus / ISCED: 14.051 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Nauki społeczne i psychologiczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Metodologia nauk humanistycznych i społecznych
Jednostka: Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych
Grupy: 2L stac.II st.studia stosunków międzynarodowych - przedmioty obowiązkowe
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Prowadząc przedmiot bazuję na doświadczeniach zdobytych przez studentów podczas realizowania pierwszego stopnia studiów, w zwłaszcza w trakcie pisania pracy licencjackiej.

Tryb prowadzenia przedmiotu:

mieszany: w sali i zdalnie

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi kwestiami dotyczącymi metodologii nauk społecznych i humanistycznych. Bazując na doświadczeniach zdobytych przez studentów podczas pierwszego stopnia studiów, w zwłaszcza w trakcie pisania pracy licencjackiej, omawiane będą tu zagadnienia takie jak:

a) natura wyjaśniania naukowego;

b) właściwe formułowanie hipotez i pytań badawczych;

c) dobór technik adekwatnych do danego zadania badawczego;

d) uczciwość naukowa rozumiana zarówno w znaczeniu plagiatów i autoplagiatów, jak społecznego zaangażowania badaczy, replikowalności oraz p hacking.

Pełny opis:

Przedmiot dotyczy metodologii nauk społecznych i humanistycznych. Prowadząc go staram się w jak najszerszym stopniu bazować na doświadczeniach zdobytych przez studentów podczas ich udziału w różnorodnych zajęciach z pierwszego stopnia studiów, a zwłaszcza ich doświadczeń w trakcie pisania pracy licencjackiej. Wiedza studentów poszerzana będzie za pomocą wykładu, dyskusji oraz lektury sugerowanych tekstów.

Na zajęciach omawiane będą tu zagadnienia takie jak:

a) natura wyjaśniania naukowego;

b) właściwe formułowanie hipotez i pytań badawczych;

c) dobór technik adekwatnych do danego zadania badawczego;

d) uczciwość naukowa rozumiana zarówno w znaczeniu plagiatów i autoplagiatów, jak społecznego zaangażowania badaczy, replikowalności oraz p hacking.

Wiele uwagi poświęconej tu będzie na instytucjonalny i praktyczny aspekt pracy naukowej i prowadzenia badań. Tak więc, obok opowieści dotyczącej tego, jak wedle metodologów rzeczy powinny być robione, rozmawiać też będziemy o tym, jak robione są one w rzeczywistości, dlaczego naukowcy często łamią zasady, z którymi oficjalnie się zgadzają itp.

Literatura:

Mała encyklopedia logiki, Wrocław: Wyd. Ossolineum 1970,

E. Babbie, Badania społeczne w praktyce, Warszawa: PWN (wiele wydań).

Efekty uczenia się:

Student poznaje podstawowe zagadnienia związane z metodologią nauk humanistycznych i społecznych (KP7_WG1).

Student dostrzega znaczenie wykorzystania interdyscyplinarnych metod badawczych w studiach zakresu stosunków międzynarodowych (KP7_WG2).

Student potrafi dyskutować oraz skutecznie argumentować poprawnie posługując się terminologią związaną z metodologią i technikami wykorzystywanymi w stosunkach międzynarodowych (KP7_UK2).

Metody i kryteria oceniania:

Ocena z przedmiotu oparta będzie na trzech komponentach:

1. Krótkich pracach pisemnych.

2. Aktywności studentów podczas zajęć, czyli udziału w dyskusjach, zwłaszcza gdy poparty odniesieniami do sugerowanych tekstów.

3. Rozmowy zaliczeniowej, podczas której studenci wykorzystywać będą wiedzę zdobytą podczas zajęć do omówienia metodologicznych aspektów swych prac licencjackich.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)