Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Specjalistyczne warsztaty językowe (w j. obcym) 370-AN2-1SWJ
Konwersatorium (KON) Rok akademicki 2023/24

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Literatura podstawowa:

1. Taylor J., Dooley J., Career Paths – Police, Express Publishing, 2011,

2. Boyle C., Chersan I., Campaign – English for Law Enforcement, Macmillan,

3. Brown G.D., Rice S., Professional English in Use, Law, Cambridge, 2007.

Literatura uzupełniająca:

1. Supernat J., Administracja i prawo administracyjne. Słownik polsko-angielski, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2020.

Efekty uczenia się:

WIEDZA, absolwent , absolwent zna i rozumie:

- uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia z zakresu prawa administracyjnego (materialnego, ustrojowego i procesowego) - KA7_WG3; sposób weryfikacji: ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:

- posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz terminologią prawniczą - KA7_UK3; sposób weryfikacji: ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne;

- wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez: – właściwy dobór źródeł prawa administracyjnego (aktów normatywnych, poglądów doktryny, orzecznictwa sądowoadministracyjnego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji -KA7_UW1; sposób weryfikacji: ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne;

- prowadzić debatę w zakresie kwestii związanych z prawem administracyjnym (materialnym, ustrojowym i procesowym) - KA7_UK2; sposób weryfikacji: ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:

- zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu z zakresu prawa administracji publicznej - KA7_KK3; sposób weryfikacji: ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia jest posiadanie przez studenta nie więcej niż 2 godz. nieobecności na zajęciach. W przypadku opuszczenia przez studenta (z jakiejkolwiek przyczyny) więcej niż 2 godz. konwersatorium jest on zobowiązany do odrobienia nieobecności poprzez odpowiedź ustną na dyżurze z zakresu materiału, który był opracowywany na przedmiotowych zajęciach. Odrabianie nieobecności powinno nastąpić w terminie 2 tygodni od chwili ustania przyczyny nieobecności na zajęciach. Analogicznie odrabiane jest niewykonanie zadań w e-learningu.

Zaliczenie pisemne/ustne z uwzględnieniem wykonania zadań w e-learningu. Uzyskanie ponad 50% punktów za zadania e-learningowe w ramach konwersatorium podnosi końcową pozytywną ocenę z egzaminu z przedmiotu o pół stopnia.

Zaliczenie pisemne polegające na odpowiedzi na 10 pytań w ramach testu wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź prawidłowa). Warunkiem otrzymania zaliczenia jest uzyskanie na teście 60 % prawidłowych odpowiedzi.

W zależności od sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

Zakres tematów:

Zagadnienia ogólne dotyczące pracy ze źródłami obcojęzycznymi właściwymi dla problematyki administracji publicznej.

Definicje tłumaczenia. Rodzaje, funkcje i etapy tłumaczenia. Techniki i strategie tłumaczeniowe. Samodzielne tłumaczenie tekstów z zakresu prawa administracyjnego.

Specyfika tekstów prawnych. Definicje przekładu specjalistycznego.

Elementy kulturowe w przekładzie. Zmiany w przekładzie. Problemy terminów specjalistycznych właściwych dla problematyki administracji publicznej.

Gramatyka i stylistyka. Struktury gramatyczne występujące w dokumentach urzędowych.

Zagadnienia leksykalno – prawne. Słownictwo specjalistyczne wykorzystywane w administracji publicznej.

Problemy tłumaczenia (błędy tłumaczenia, nieprzetłumaczalność).

Zasady ortografii. Wielkie i małe litery, inne reguły ortograficzne, wyrażenia w języku obcym w polskim tekście.

Zasady interpunkcji. Wybrane zasady szczegółowe użycia przecinka i inne zasady interpunkcyjne.

Metody dydaktyczne:

wykład, dyskusja moderowana, uzupełniana prezentacjami komputerowymi, warsztaty grupowe, praca indywidualna studentów, konsultacje, zajęcia e-learningowe

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 co druga niedziela (nieparzyste), 8:00 - 9:45, sala 310
Agnieszka Daniluk 25/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Prawa
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-3 (2024-12-18)