Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Konstytucyjne prawa, wolności i obowiązki człowieka i obywatela 370-WN2-1LC
Wykład (WYK) Rok akademicki 2023/24

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Bezpieczeństwo państwa a ochrona praw i wolności jednostki we współczesnym świecie, red. J. Jaskiernia, Kielce 2012

J. Hołda [i in.], Prawa człowieka: zarys wykładu, Warszawa 2011.

M. Jabłoński, S. Jarosz-Żukowska, Prawa człowieka i systemy ich ochrony: zarys wykładu, Wrocław 2004

I. Malinowska, Ochrona praw i wolności w Polsce, Warszawa 2009

Prawa i wolności I i II generacji, red. A. Florczak i B. Bolechow, Toruń 2007.

Realizacja i ochrona konstytucyjnych wolności i praw jednostki

w polskim porządku prawnym, red. M. Jabłoński, Wrocław 2014

Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, red. M. Chmaj, Warszawa 2016.

Efekty uczenia się:

WIEDZA, absolwent:

- ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia z zakresu prawa (materialnego, ustrojowego I procesowego) i pozostałych zagadnień związanych z obszarem bezpieczeństwo (KA_7WG3) - egzamin pisemny;

UMIEJĘTNOŚCI, absolwent:

- potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez:

– właściwy dobór źródeł nauki i prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (aktów normatywnych, poglądów doktryny, orzecznictwa sądowego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji (KA_7UW1) - egzamin pisemny;

- potrafi prowadzić debatę w zakresie kwestii związanych z problemami i prawem (materialnym, ustrojowym i procesowym) obowiązującym w obszarze bezpieczeństwo) (KA7_UK2) - egzamin pisemny;

KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent:

- jest gotów do uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów realizujących zadania z obszaru bezpieczeństwo (KA_7KK2) - egzamin pisemny.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie przedmiotu na podstawie egzaminu pisemnego (pytania testowe różnego rodzaju oraz pytania opisowe) z uwzględnieniem punktów za zadania rozwiązywane przy poszczególnych modułach elearningowych w proporcji 2:1. W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

Zakres tematów:

1. Pojęcie i istota praw człowieka: pojęcie i konstrukcja prawna pra, wolności i obowiązków jednostki; normy programowe, pojęcie praw i wolności podstawowych, podmioty praw i wolności (prawa i wolności człowieka a prawa i wolności obywatela). Pojęcie praw podmiotowych.

2. Ogólna charakterystyka regulacji praw, wolności i obowiązków jednostki w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Konstytucyjne zasady odnoszące się do praw i wolności człowieka i obywateli: godność jednostki ludzkiej; zasada wolności jednostki, równość wobec prawa; zakaz dyskryminacji; równouprawnienie kobiet i mężczyzn.

3. Wolności i prawa osobiste: ogólna charakterystyka. Omówienie wybranych wolności i praw osobistych.

4. Wolności i prawa polityczne: ogólna charakterystyka. Omówienie wybranych wolności i praw politycznych.

5. Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne: ogólna charakterystyka. Omówienie wybranych wolności i praw tej kategorii.

6. Konstytucyjne obowiązki jednostki: obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek troski o dobro wspólne, obowiązek obrony Ojczyzny, obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, obowiązek dbałości o stan środowiska.

7. Ochrona wolności i praw człowieka: pojęcie takiej ochrony, systemy ochrony wolności i praw człowieka, system gwarancji i ochrony wolności i praw jednostki w RP, prawo do sądu, prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej, prawo do skargi konstytucyjnej, prawo do wystąpienia z wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Metody dydaktyczne:

Wykład, zapoznawanie się z materiałami udostępnianymi na platformie Eduportal, rozwiązywanie zadań na platformie Eduportal, konsultacje.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 co druga niedziela (nieparzyste), 8:00 - 9:30, sala 309
Andrzej Jackiewicz 33/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Prawa
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-4 (2024-09-03)