Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Etyka 370-PS5-2ETY
Konwersatorium (KON) Rok akademicki 2024/25

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Wskazana w części A sylabusa.

Efekty uczenia się:

WIEDZA - absolwent:

- ma rozszerzoną wiedzę o charakterze nauk prawnych, ich miejscu w systemie nauk i relacjach do innych nauk - KA7_WG1;

- zna i rozumie podstawową terminologię prawniczą - KA7_WK2.

Sposób weryfikacji: merytoryczny udział w dyskusjach moderowanych, ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

UMIEJĘTNOŚCI - absolwent potrafi:

- wykorzystuje zdobytą wiedzę do rozstrzygania dylematów prawnych, spraw niejednoznacznych interpretacyjnie; potrafi wskazać możliwe rozwiązania, z zachowaniem norm etycznych - KA7_UW4.

Sposób weryfikacji: merytoryczny udział w dyskusjach moderowanych, ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE - absolwent jest gotów do:

- prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu - KA7_KR2.

Sposób weryfikacji: merytoryczny udział w dyskusjach moderowanych, ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

Metody i kryteria oceniania:

Formy zaliczenia zajęć:

- zasady dopuszczenia do zaliczenia - udział w zajęciach

- metoda oceniania - ocena na podstawie zaliczenia pisemnego lub ustnego w formie odpowiedzi na pytania opisowe z podanej wcześniej listy zagadnień zaliczeniowych, z uwzględnieniem wykonania zadań w e-learningu - w terminach wyznaczonych zgodnie z harmonogramem sesji egzaminacyjnej w I i II terminie. Skala ocen od 2 do 5. Dodatkową formą jest uwzględnienie aktywności na konwersatorium, którą jest merytoryczny udział w dyskusjach moderowanych w trakcie zajęć.

Zakres tematów:

Wprowadzenie do problematyki etycznej. Język dyskursu etycznego.

Systemy normatywne i ich rola w społeczeństwie. Normy społeczne jako systemy kontroli zachowań. Różnice pomiędzy normami moralnymi oraz normami prawnymi.

Etyka jako dział filozofii. Podstawowa terminologia z zakresu etyki (rodzaje i działy etyki – etyka normatywna, etyka opisowa, metaetyka; etyka opisowa, etyka normatywna, etyka ogólna a etyka szczegółowa).

Nurty etyki normatywnej (etyka obowiązków, etyka konsekwencji i etyka cnót). Zarys wybranych teorii etycznych.

Rozważania aksjologiczne w etyce (pojęcie i klasyfikacja wartości, szkoły w metaetyce dotyczące wartości). Obiektywizm i subiektywizm etyczny. Godność człowieka jako prewartość moralności i prawa.

Konflikt moralny i dylemat etyczny jako praktyczny wymiar problematyki etycznej. Wybrane przykłady konfliktu i dylematu etycznego.

Współczesne problemy i wyzwania etyki.

Metody dydaktyczne:

Moduł jest prowadzony z wykorzystaniem różnorodnych metod i technik dydaktycznych, tj. metody heurystycznej, materiałów multimedialnych i dyskusji oraz w formie zdalnej (e-learning). Tradycyjne konwersatorium połączone jest z warsztatami grupowymi i dyskusją na temat przedstawianej problematyki dylematów etycznych współczesności. Dodatkową formą są konsultacje.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy czwartek, 15:00 - 17:15, sala 313
Anetta Breczko 27/40 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Prawa
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-4 (2025-05-14)