Literatura: |
Podstawowa:
Sierpińska M., Jachna T., Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych, wydanie III, PWN, Warszawa 2004 i nowsze.
Jerzemowska M. [red.], Analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa 2018, 2013
Bednarski L., Borowiecki R., Kurtys E., Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa, Wyd. Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław 2003.
Cornwall, Jeffrey R.; Entrepreneurial financial management : an applied approach, Routledge, Taylor & Francis Group; London, New York , 2016
Ustawa o rachunkowości - obowiązujący akt prawny
Uzupełniająca:
Grzenkiewicz N., Kowalczyk J., Kusak A. Podgórski Z., Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa, Wyd. Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego,
|
Efekty uczenia się: |
Wiedza:
Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu istotę relacji, procesów i zjawisk gospodarczych występujących w przedsiębiorstwach oraz prawidłowości rządzących nimi, a także procesy zmian zachodzących w zasobach przedsiębiorstw i strukturze gospodarki w ujęciu historycznym, bieżącym i prognostycznym - KP7_WG07.
Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu metody i narzędzia oraz techniki pozyskiwania, analizy i prezentacji danych właściwych dyscyplinie ekonomia i finanse, stosowanych w analizie ekonomicznej - KP7_WG05.
Sposoby weryfikacji: ocena efektów prac grupowych /lubi indywidualnych, ocena aktywności studenta w dyskusji w grupie roboczej lub na forum grupy ćwiczeniowej.
Umiejętności:
Student potrafi w oparciu o dyscyplinę naukową ekonomia i finanse prawidłowo interpretować, wyjaśniać i krytycznie oceniać zjawiska oraz procesy ekonomiczne zachodzące w przedsiębiorstwach i gospodarce, a także wzajemne relacje między nimi. Potrafi analizować i interpretować dane zawarte w sprawozdaniu finansowym (bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych) i wskaźniki techniczno-ekonomiczne przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych (np. Excel) i wykorzystywać je do krytycznej oceny zmian i do proponowania rozwiązań konkretnych problemów w przedsiębiorstwie - KP7_UW1, KP7_UW5.
Sposoby weryfikacji: ocena efektów prac grupowych /lubi indywidualnych, ocena aktywności studenta w trakcie zajęć, obserwacja ciągła w trakcie zajęć.
Kompetencje:
Student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, umiejętności i odbieranych treści z zakresu analizy i oceny sytuacji ekonomicznej podmiotów w celu samodzielnego uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności - KP7_KK5.
Sposoby weryfikacji : obserwacja ciągła w trakcie zajęć, ocena aktywności studenta.
|
Metody i kryteria oceniania: |
Zasady dopuszczenia do zaliczenia:
Obecność na ćwiczeniach (2 nieobecności dopuszczalne) oraz zaangażowanie studenta w pracę w grupach zadaniowych.
Nieobecności przekraczające 50% liczby godzin nie kwalifikuje studenta do ubiegania się o podejście do zaliczenia przedmiotu.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym Zarządzeniem nr 71 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku zmieniającym Zarządzenie nr 70 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 14 września 2021 r. weryfikacja efektów uczenia się zostanie przeprowadzona w siedzibie Uczelni (w kontakcie bezpośrednim).
Zasady zaliczenia ćwiczeń:
Na ocenę z ćwiczeń składają się następujące formy:
90% - ćwiczenia praktyczne wykonane indywidualnie i w grupach roboczych, dotyczące poszczególnych zagadnień tematycznych, przekazane do oceny lub zaprezentowane w trakcie ćwiczeń.
10% aktywność na ćwiczeniach
Gdy student posiada zgodę na IOS i nie uczestniczy w zajęciach, zaliczenie odbywa się na podstawie kolokwium.
Skala ocen z zaliczenia przedmiotu/ćwiczeń odpowiada skali określonej w par. 23 Regulaminu studiów UwB.
Minimalny wymagany próg do zaliczenia przedmiotu/ćwiczeń wynosi 51% maksymalnej liczby punktów
|
Zakres tematów: |
1. Analiza ekonomiczna - istota, rodzaje, podstawy metodyczne oraz jej znaczenie w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Praktyczne zastosowanie metod wykorzystywanych w analizie ekonomicznej.
2. Analiza i ocena sytuacji majątkowej, kapitałowej i kapitałowo-majątkowej z uwzględnieniem analizy wstępnej i wskaźnikowej danych zawartych w bilansie i informacji dodatkowych z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego Excel - interpretacja uzyskanych wyników. Ocena gospodarowania kapitałem obrotowym netto na przykładzie danych finansowych konkretnego przedsiębiorstwa.
3. Istota, zakres, analiza i ocena przychodów, kosztów i wyniku finansowego prowadzonej działalności na przykładzie danych finansowych konkretnego podmiotu.
4. Istota i zakres rachunku przepływów pieniężnych. Analiza i ocena przepływów pieniężnych.
5. Analiza wskaźnikowa kondycji firmy: płynność, rentowność, zadłużenie, sprawność działania
6. Analiza i ocena gospodarowania środkami trwałymi, zasobami ludzkimi i zapasami. Analiza i ocena zatrudnienia, wydajności i produktywności pracy i kosztów pracy.
7. Zaliczenie ćwiczeń.
|
Metody dydaktyczne: |
- dyskusja nad zagadnieniami poruszanymi w treści przedmiotu, poleconymi do samodzielnego przygotowania,
- rozwiązywanie zadań dotyczących oceny poszczególnych obszarów kondycji finansowej przedsiębiorstwa w grupach roboczych w grupach lub indywidualnie,
- prezentacja wyników prac grupowych lub indywidualnych na forum grupy
- kolokwium.
|