Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kryminalistyka ogólna 370-KS1-2KRO
Ćwiczenia (CW) Rok akademicki 2022/23

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 15
Limit miejsc: (brak limitu)
Efekty uczenia się:

Wiedza, absolwent zna i rozumie:

KA6_WG1 - rozwiązania prawne i instytucjonalne dotyczące przestępczości; sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

KA6_WG7 - aspekty profilaktyki przestępczości i patologii społecznych; sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

KA6_WK3 - powiązania kryminologii z innymi dziedzinami i dyscyplinami nauki; sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

Umiejętności, absolwent potrafi:

KA6_UW3 - właściwie dobierać oraz stosować właściwe metody i narzędzia do rozwiązywania złożonych oraz nietypowych problemów, w tym zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne; sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

KA6_UK3 - komunikować się z użyciem specjalistycznej terminologii z zakresu prawa; sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

KA6_UO2 - planować i organizować pracę indywidualną oraz w ramach udziału w zespole (także o charakterze interdyscyplinarnym); sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do:

KA6_KO1 - działania na rzecz interesu publicznego poprzez opracowanie i inicjowanie programów w zakresie zapobiegania i przestępczości oraz patologiom społecznym; sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

KA6_KR1 - przestrzegania zasad etyki zawodowej i wymagania tego od innych, a także dbać o dorobek i tradycje zawodu; sposób weryfikacji: ocena przygotowanego referatu, ocena aktywności (w sali), ocena wykonania zadań w ramach zajęć zdalnych.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest obecność i aktywność na zajęciach, wykonanie zadań w ramach zajęć zdalnych oraz przygotowanie na piśmie i przedstawienie referatu na zadany temat.

Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa.

W zależności od obowiązujących regulacji, zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego lub egzaminu końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

Zakres tematów:

Ćwiczenia mają za zadanie przede wszystkim pogłębić wiedzę studentów z zakresu wybranych zagadnień techniki i taktyki kryminalistycznej. Ma to zostać osiągnięte poprzez przygotowanie indywidualne lub w grupach referatów na zadany temat, które to będą podlegały ocenie merytorycznej przez prowadzącego, jak i ocenie grupy pod kątem wyczerpania tematu, formy jego przedstawienia, a także na podstawie dyskusji węzłowych problemów związanych z konkretnym tematem referatu.

Przykładowe tematy referatów:

1. Wspólne i swoiste zakresy zainteresowania kryminalistyki i kryminologii

2. Techniczne i taktyczne aspekty informatyki śledczej/kryminalistycznej

3. Taktyczne aspekty analizy kryminalnej/śledczej

4. Metodyka prowadzenia spraw z zakresu przestępstw teleinformatycznych/komputerowych internetowych

5. Metodyka prowadzenia spraw o przestępstwa gospodarcze

6. Taktyka okazania

7. Taktyka przeszukania

8. Taktyka eksperymentu

9. Profilowanie kryminalistyczne – aspekty techniczne i taktyczne

10. Taktyka pracy operacyjno-rozpoznawczej

11. Technika operacyjna

12. Strategia kryminalistyczna

13. Przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej – aspekty kryminalistyczne

14. Taktyka i technika wykorzystania bezzałogowych urządzeń latających, jeżdżących i pływających

15. Prywatny sektor bezpieczeństwa (detektywi, firmy ochrony osób i mienia) – aspekty kryminalistyczne.

Metody dydaktyczne:

Metoda heurystyczna, metoda problemowa, dyskusja moderowana (w ramach ćwiczeń, również w ramach konsultacji), metoda pokazu (w ramach zajęć zdalnych asynchronicznych).

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda środa, 17:00 - 18:30, sala e-learning
każdy piątek, 13:00 - 14:30, sala 309
Adriana Kuligowska-Tyszka 22/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Prawa
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)