Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Projektowanie działań edukacyjnych w klasach I-III 380-WN2-2GML
Ćwiczenia (CW) Rok akademicki 2022/23

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 16
Limit miejsc: (brak limitu)
Efekty uczenia się:

1. Student interpretuje kluczowe pojęcia związane z projektowaniem pracy nauczyciela i uczniów - ocena udziału w zajęciach

2. Podaje teoretyczne uzasadnienie dla proponowanych metodycznych i organizacyjnych rozwiązań pracy nauczyciela i uczniów – ocena aktywności na zajęciach, ocena pracy zespołowej .

3. Dokonuje krytycznej analizy i interpretacji propozycji rozwiązań metodycznych i organizacyjnych – ocena aktywności na zajęciach.

4. Opracowuje własne propozycje rozwiązań metodycznych uwzględniając zróżnicowane potrzeby i możliwości uczniów oraz warunki środowiska uczenia się – ocena za pracę pisemną.

5. Przygotowuje pracę metodyczną na wybrany temat – ocena za pracę.

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem uzyskania pozytywnej oceny na zaliczenie ćwiczeń jest minimum 90% obecności na zajęciach, aktywny udział, napisanie 4 dydaktycznych propozycji zajęć do klas I-III. Zdanie sprawy z przeczytanej książki nawiązującej do omawianych na zajęciach zagadnień a nie wskazanej w zestawie literatury jest warunkiem uzyskania oceny bardzo dobrej na zaliczenie przedmiotu.

Nieobecności na zajęciach należy zaliczyć nie później niż w 3 tygodnie od daty nieobecności.

Liczba punktów wymagana do zaliczenia przedmiotu: 51% maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia za wykonanie zadań przewidzianych w trakcie realizacji przedmiotu.

Punktacja:

91% -100% bdb

81% - 90% db+

71% - 80% db

61% - 70 % dst+

51% - 60% dst

50 % - ndst

Zakres tematów:

I. Założenia projektowania edukacyjnego. Obudowa dydaktyczna proponowana do klas 1-3 a założenia edukacji uczniów w literaturze przedmiotu, programach kształcenia – analiza krytyczna dostępnych materiałów edukacyjnych z punktu widzenia realizacji założeń konstruktywizmu (2 godz.)

II. Organizacja interakcyjnego środowiska uczenia się. Czego można nauczyć dzieci? Czego można nauczyć się od dzieci? Uczenie się uczenia się - projektowanie zajęć. Rozumiem, po co się uczę – design thinking w klasie szkolnej – projektowanie zajęć (2 godz.)

III. Analiza wybranych treści zagadnień merytorycznych i metodycznych z różnych rodzajów edukacji. Treści z zakresu preorientacji zawodowej i sposoby ich realizacji (2 godz.)

IV. Program STEAM w pracy z uczniami klas 1-3 – istota, możliwości wykorzystania (2 godz.)

V. Pytania w edukacji dziecka – pytania nauczyciela, pytania ucznia. Rozwijanie myślenia krytycznego, narzędzia TOC - propozycje rozwiązań metodycznych (2 godz.)

VI. Projektowanie przebiegu zajęć poświęconych, np. Dzień kropki, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jak propozycji pracy rozwijającej kompetencje kluczowe uczniów (2 godz.)

VII. Dziecko w kulturze - analiza propozycji inicjatyw kulturalnych w mieście/osiedlu/szkole z punktu widzenia potrzeb i możliwości dziecka – opracowanie propozycji ich wykorzystania. Różne problemy w edukacji dziecka, perspektywa dziecka, nauczyciela i rodzica – ich diagnozowanie, niwelowanie, zapobieganie (2 godz.)

VIII. Udział uczniów w konkursach – rodzaje konkursów adresowanych do klas 1-3, arkusze konkursowe, procedury, przygotowanie uczniów do udziału w konkursach. Monitorowanie przebiegu procesu uczenia się uczniów klas 1-3. Analiza i konstruowanie narzędzi do badania osiągnięć uczniów (2 godz.)

Metody dydaktyczne:

warsztaty, ćwiczenia, pogadanka, dyskusja, metoda problemowa, burza mózgów

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każda sobota, 17:10 - 18:40, sala A203 (cwi)
Barbara Dudel 25/ szczegóły
2 każda sobota, 18:50 - 20:20, sala A209 (cwi)
Barbara Dudel 26/ szczegóły
3 każda sobota, 15:30 - 17:00, sala B125 (cwi)
Barbara Dudel 24/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Nauk o Edukacji
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.0.0-4 (2024-09-03)