Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Organy ochrony prawa 370-WS2-2RA
Wykład (WYK) Rok akademicki 2024/25

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Literatura podstawowa:

- S. Bożyk (red.), Prawo konstytucyjne, Białystok 2020;

- W. Brzozowski, A. Krzywoń, M. Wiącek, Praw człowieka, Warszawa 2021.

Literatura dodatkowa:

- J. Bodio, G. Borkowski, T. Demendecki, Ustrój organów ochrony prawnej. Część szczegółowa, Warszawa 2015,

- S. Serafin, B. Szmunik, Organy ochrony prawnej RP, Warszawa 2010.

Efekty uczenia się:

W zakresie wiedzy:

- absolwent zna i rozumie ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności zawodowej w sektorze powiązanym z bezpieczeństwem (KA7_WK2).

Weryfikacja poprzez: sprawdziany końcowe na zaliczenie ćwiczeń i wykładów, zadania realizowane na platformie e-learningowej, dyskusja moderowana podczas zajęć, obserwacja ciągła.

W zakresie umiejętności:

- absolwent potrafi współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych i podejmować wiodącą rolę w zespołach (KA7_UO2).

Weryfikacja poprzez: sprawdziany końcowe na zaliczenie ćwiczeń i wykładów, zadania realizowane na platformie e-learningowej, dyskusja moderowana podczas zajęć, obserwacja ciągła.

W zakresie kompetencji społecznych:

- absolwent jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia roli zawodowej z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych związanych z funkcjonowaniem podmiotów (sądów, organów, funkcjonariuszy) związanych z obszarem bezpieczeństwa, w tym rozwijania dorobku zawodowego urzędnika (funkcjonariusza publicznego) zajmującego się problematyką bezpieczeństwa (w tym przepisami prawa obowiązującego w tym obszarze), podtrzymywania etosu zawodowego urzędnika (funkcjonariusza publicznego), przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej urzędnika (funkcjonariusza publicznego) oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad (KA7_KR1).

Weryfikacja poprzez: sprawdziany końcowe na zaliczenie ćwiczeń i wykładów, zadania realizowane na platformie e-learningowej, dyskusja moderowana podczas zajęć, obserwacja ciągła.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie egzaminu pisemnego w formie odpowiedzi na 15 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Do uzyskania oceny pozytywnej konieczne jest uzyskanie co najmniej 8 pkt. Skala ocen pozytywnych: 8 – 9 pkt = 3,0 (dst); 10 pkt = 3,5 (dst+); 11 – 12 pkt = 4,0 (db); 13 pkt = 4,5 (db+); 14 – 15 pkt = 5,0 (bdb).

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego z przedmiotu jest uzyskanie oceny pozytywnej z zaliczenia ćwiczeń, a także zaliczenie wszystkich zadań na platformie e-learningowej. Zadanie zadane poprzez platformę e-learningową uważa się za zaliczone (zal.), jeśli zostało wykonane w terminie i zawiera rozwiązanie co najmniej w stopniu dostatecznym.

W zależności od obowiązujących regulacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji

elektronicznej.

Zakres tematów:

Przedmiotem wykładu są ustrój i kompetencje oraz zasady funkcjonowania krajowych organów ochrony prawnej, w szczególności organów orzekających (m.in. sądy), organów kontroli przestrzegania prawa (m.in. prokuratura, służby i inspekcje) oraz organów ochrony prawnej (m.in. rzecznicy praw).

Tematyka wykładu obejmuje w szczególności:

1. Organy ochrony prawa - podstawowe pojęcia.

2. Konstytucyjne zasady organizacji i funkcjonowania sądów w Polsce. Prawo do sądu.

3. Ustrój i zadania prokuratury. Ustrój i zadania policji oraz innych formacji odpowiedzialnych za wykrywanie naruszeń prawa. IPN.

4. Organizacja i zadania służb, straży i inspekcji.

5. Organy ochrony prawnej (RPO, RPD, inni rzecznicy praw). UODO. UOKiK.

6. Trybunał Konstytucyjny - jego znaczenie dla ochrony prawa.

7. Najwyższa Izba Kontroli i kontrola państwowa.

Metody dydaktyczne:

Wykład konwersatoryjny, metoda heurystyczna, metoda problemowa (dotyczy wykładów w sali), metoda heurystyczna, metoda problemowa, praca w grupach, dyskusja moderowana (w ramach ćwiczeń w sali), metoda pokazu (w ramach zajęć zdalnych asynchronicznych), dyskusja moderowana (w ramach konsultacji).

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy piątek, 15:00 - 16:30, sala 110
każda środa, 18:30 - 20:00, sala e-learning
Radosław Puchta 21/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Prawa
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-2 (2024-11-25)