Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Konstytucyjne prawa, wolności i obowiązki człowieka i obywatela 370-WS2-1LC
Wykład (WYK) Rok akademicki 2023/24

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

1. S. Bożyk (red.), Prawo konstytucyjne, Białystok 2020;

2. W. Brzozowski, A. Krzywoń, M. Wiącek, Praw człowieka, Warszawa 2021;

3. M. Chmaj (red.), Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2016;

4. Z. Hołda i in., Prawa człowieka. Zarys wykładu, Warszawa 2014;

5. M. Jabłoński (red.), Realizacja i ochrona konstytucyjnych wolności i praw jednostki w polskim porządku prawnym, Wrocław 2014.

Efekty uczenia się:

W zakresie wiedzy:

- absolwent ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia z zakresu prawa (materialnego, ustrojowego i procesowego) i pozostałych zagadnień związanych z obszarem bezpieczeństwo (KA7_WG3).

Weryfikacja poprzez: obserwacja ciągła podczas zajęć, praca w grupach, ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

W zakresie umiejętności:

- absolwent potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę - formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach poprzez właściwy dobór źródeł nauki i prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (aktów normatywnych, poglądów doktryny, orzecznictwa sądowego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych zagadnień (KA7_UW1),

Weryfikacja poprzez: obserwacja ciągła podczas zajęć, praca w grupach, ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne

- absolwent potrafi prowadzić debatę w zakresie kwestii związanych z problemami i prawem (materialnym, ustrojowym i procesowym) obowiązujących w obszarze bezpieczeństwo (KA7_UK2).

Weryfikacja poprzez: obserwacja ciągła podczas zajęć, praca w grupach, ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne.

W zakresie kompetencji społecznych

- absolwent jest gotów do uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa (KA7_KK2)

Weryfikacja poprzez: obserwacja ciągła podczas zajęć, praca w grupach, ocena wykonania zadań w ramach e-learningu, zaliczenie pisemne lub ustne

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie egzaminu pisemnego w formie odpowiedzi na 3 pytania otwarte. Za odpowiedź na każde pytanie student otrzymać może maksymalnie 5 pkt. Do uzyskania oceny pozytywnej konieczne jest uzyskanie co najmniej 8 pkt. Skala ocen pozytywnych: 8 – 9 pkt = 3,0 (dst); 10 pkt = 3,5 (dst+); 11 – 12 pkt = 4,0 (db); 13 pkt = 4,5 (db+); 14 – 15 pkt = 5,0 (bdb).

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego z przedmiotu jest uzyskanie oceny pozytywnej z zaliczenia ćwiczeń, a także zaliczenie wszystkich zadań na platformie e-learningowej. Zadanie zadane poprzez platformę e-learningową uważa się za zaliczone (zal.), jeśli zostało wykonane w terminie i zawiera rozwiązanie co najmniej w stopniu dostatecznym.

W zależności od obowiązujących regulacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

Zakres tematów:

Pojęcie i istota praw człowieka: pojęcie praw i wolności jednostki; geneza praw człowieka i ewolucja ich zakresu; źródła praw człowieka; funkcje praw człowieka, generacje praw człowieka; współczesne koncepcje praw człowieka, pojęcie praw i wolności podstawowych, podmioty praw i wolności, ogólna charakterystyka regulacji praw, wolności i obowiązków jednostki w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r.

Ogólne konstytucyjne zasady odnoszące się do praw i wolności człowieka i obywateli: godność jednostki ludzkiej; zasada wolności jednostki, równość wobec prawa; zakaz dyskryminacji; równouprawnienie kobiet i mężczyzn; prawa mniejszości narodowych, zasady ograniczania wolności i praw jednostki, klasyfikacja praw i wolności jednostki.

Wolności i prawa osobiste: funkcje i znaczenie tej kategorii wolności i praw. Treść wolności i praw osobistych.

Wolności i prawa polityczne: funkcje i znaczenie tej kategorii wolności i praw. Treść wolności i praw politycznych.

Wolności i prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne: specyfika drugiej generacji praw człowieka. Sposoby ujęcia tej generacji praw w Konstytucji RP.

Konstytucyjne obowiązki jednostki: obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek troski o dobro wspólne, obowiązek obrony Ojczyzny, obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, obowiązek dbałości o stan środowiska.

Ochrona wolności i praw człowieka: pojęcie takiej ochrony, systemy ochrony wolności i praw człowieka, system gwarancji i ochrony wolności i praw jednostki w RP.

Metody dydaktyczne:

Metoda heurystyczna, metoda problemowa, dyskusja moderowana (w ramach ćwiczeń w sali), metoda pokazu (w ramach zajęć zdalnych asynchronicznych), dyskusja moderowana (w ramach konsultacji).

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy wtorek, 18:30 - 20:00, sala e-learning
każdy poniedziałek, 13:15 - 14:45, sala 120
Radosław Puchta 21/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Budynek Wydziału Prawa
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet w Białymstoku.
ul. Świerkowa 20B, 15-328 Białystok tel: +48 85 745 70 00 (Centrala) https://uwb.edu.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.2.0-4 (2025-05-14)